Inteligentny dom to dom ekologiczny – co do tego nie ma wątpliwości. Technologia smart pozwala na bardziej świadome zarządzanie zasobami, a to przekłada się na mniejsze zużycie energii i niższe rachunki za prąd czy pozostałe media. Co warto wiedzieć o stosowaniu inteligentnych urządzeń domowych w kontekście ochrony środowiska? Czytaj dalej!
Nowoczesny dom ekologiczny jest wyposażony w technologie smart home
Jeszcze do niedawna wydawało się, że najlepszym sposobem na oszczędzanie energii w ekologicznym domu jest po prostu jej mniejsze zużycie. Choć faktycznie dawało to efekty, często wiązało się również z mniejszym komfortem użytkowania poszczególnych urządzeń i systemów takich jak oświetlenie czy instalacje grzewcze.
Tymczasem teraz, gdy coraz popularniejsze (i bardziej dostępne) stają się rozwiązania smart home, oszczędności pojawiają się niemalże samoistnie. Co to dokładnie oznacza?
Zaawansowane systemy zintegrowanych urządzeń smart – jak choćby automatyczne bramy garażowe czy drzwi WIŚNIOWSKI, ale także systemy oświetleniowe i inne – umożliwiają użytkownikom łatwe monitorowanie i kontrolowanie ich pracy, co daje gwarancję optymalnego zużycia energii.
Jednak, co najważniejsze – bez kompromisów w zakresie wygody obsługi ani konieczności zmiany swoich przyzwyczajeń. W ekologicznym domu mogą pracować urządzenia smart, które pomogą Ci skutecznie oszczędzać energię i jednocześnie zapewnią komfort na najwyższym poziomie.
Smart rozwiązania w ekologicznym domu – przykłady konkretnych urządzeń
Jakie urządzenia i systemy smart home warto wdrożyć w swoim domu, by zauważalnie obniżyć zużycie energii elektrycznej? Do najpopularniejszych rozwiązań należą:
Inteligentne termostaty – to jedne z najpopularniejszych urządzeń w domach smart. Automatycznie regulują one temperaturę w pomieszczeniach, dostosowując ją do harmonogramu domowników oraz warunków zewnętrznych.
Przykładowo system może obniżyć temperaturę, gdy nikogo nie ma w domu, a przed powrotem właścicieli ponownie ją podnieść. Dzięki temu urządzenie zmniejsza zużycie energii nawet o kilkanaście procent, co bezpośrednio przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.
Inteligentne drzwi tarasowe WIŚNIOWSKI – doskonałe rozwiązanie dla domów z ogrodem lub tarasem. Oferują łatwy dostęp do zewnętrznej przestrzeni oraz nowoczesne funkcje ułatwiające codzienne użytkowanie. Drzwi mogą być obsługiwane głosowo lub zdalnie z poziomu aplikacji mobilnej oraz połączone z centralą zarządzającą TaHoma Switch, która integruje wybrane urządzenia smart używane w domu.
Inteligentne gniazdka – kolejny doskonały przykład inteligentnych rozwiązań w domu ekologicznym. Smart gniazdka pozwalają na zdalne włączanie i wyłączanie podłączonych do nich urządzeń. Dzięki temu możesz kontrolować działanie sprzętów, które zazwyczaj pozostają w trybie czuwania i zużywają energię (np. telewizory, ładowarki).
W dłuższej perspektywie daje to duże oszczędności, szczególnie w przypadku domów wyposażonych w dużą liczbę urządzeń elektronicznych.
Inteligentne bramy garażowe WIŚNIOWSKI z napędem SPARK – nowoczesne rozwiązanie smart home, które łączy wygodę, bezpieczeństwo oraz efektywność zarządzania systemami urządzeń domowych. Brama może być obsługiwana zdalnie za pomocą aplikacji mobilnej WIŚNIOWSKI connected. Wystarczy smartfon lub tablet z dostępem do Internetu, aby otworzyć lub zamknąć bramę, sprawdzić jej status czy uruchomić funkcję wentylacji garażu.
Co istotne – zastosowanie takiej bramy w garażu połączonym z domem daje fantastyczne korzyści pod kątem oszczędności energii. W dowolnej chwili możesz ją otworzyć/zamknąć lub sprawdzić, czy brama nie jest otwarta, więc do wnętrza nie przedostaje się zimne powietrze (ograniczasz niepotrzebne straty ciepła). Garażu nie trzeba wówczas mocno nagrzewać.
Inteligentne systemy oświetleniowe – takie instalacje oświetleniowe składają się zazwyczaj z kilku elementów takich jak energooszczędne smart żarówki, funkcjonalne sterowniki światła (do kontroli natężenia i barwy oświetlenia), a także dodatkowe akcesoria jak czujniki zmierzchu czy czujniki ruchu.
Ekologiczny dom smart a panele słoneczne
Jedną z ciekawszych możliwości w ekologicznym domu jest integracja paneli fotowoltaicznych z systemami smart home. Takie rozwiązanie pozwala na maksymalizację korzyści wynikających ze stosowania odnawialnych źródeł energii.
System monitoruje produkcję energii z paneli i dostosowuje zużycie prądu w domu do chwilowej dostępności energii słonecznej.
Gdy produkcja jest wysoka, system uruchamia energochłonne urządzenia (np. pralki, zmywarki), a w przypadku nadmiaru energii, przekierowuje ją do magazynów energii lub zwraca do sieci.
Jak stworzyć ekologiczny dom na miarę XXI wieku – eko-aspekty smart home
Inwestowanie w technologię smart home to nie tylko wygoda i nowoczesność, ale także realna korzyść dla środowiska. Mądrze zarządzany dom może być bardziej energooszczędny, ekologiczny i jednocześnie tańszy w utrzymaniu.
Jakie są najważniejsze zalety nowoczesnych rozwiązań smart w kontekście ekologii i ochrony środowiska?
- Oszczędność energii – pełna automatyzacja i większa kontrola nad zużyciem prądu w domu, co owocuje niższymi opłatami za energię.
- Zmniejszenie śladu węglowego – smart urządzenia w ekologicznym domu pracuję bardziej efektywnie, przez co mniej obciążają środowisko.
- Wsparcie dla rozwiązań OZE – domy ekologiczne wyposażone w systemy smart home są często lepiej przystosowane do integracji z odnawialnymi źródłami energii.
- Monitorowanie i analiza zużycia energii – wiele systemów smart home umożliwia dokładne monitorowanie zużycia energii elektrycznej, ale także wody. Domownicy mogą na bieżąco śledzić swoje nawyki i wprowadzać zmiany, które zmniejszą zużycie zasobów naturalnych i poprawią efektywność energetyczną domu.
- Zwiększona trwałość urządzeń – dzięki inteligentnym technologiom można kontrolować stan techniczny urządzeń i w porę reagować na wszelkie awarie lub potrzeby konserwacyjne. To nie tylko przedłuża żywotność sprzętu, ale także zmniejsza potrzebę ich częstej wymiany, co przekłada się na mniejszą ilość elektrośmieci.