Montaż ogrodzenia jest jednym z ważniejszych etapów przy zagospodarowaniu działki – to element architektoniczny, który zapewnia nie tylko bezpieczeństwo, ale i prywatność. Jako właściciel nie masz jednak pełnej dowolności w kwestii jego montażu. Wybrane aspekty regulowane są przez przepisy prawa budowlanego, które określa m.in., jak wysokie może być ogrodzenie. Czy do jego budowy wymagane jest pozwolenie? Te i inne zagadnienia omawiamy poniżej.
Jakie ogrodzenie do domu wybrać?
Ogrodzenie jest ważnym elementem projektu nieruchomości, który wpływa zarówno na estetykę posesji, jak i na bezpieczeństwo domowników. Jedną z kluczowych kwestii pozostaje odpowiednia wysokość ogrodzenia, dzięki której zapewnisz sobie wyższy poziom prywatności i podkreślisz walory wizualne elewacji i przydomowej przestrzeni.
Jaka wysokość płotu będzie odpowiednia? To oczywiście zależy od preferencji domowników.
Zalety niskiego ogrodzenia
- Estetyka i otwarcie przestrzeni – niskie ogrodzenia dają poczucie większej przestronności i mogą być atrakcyjnym elementem dekoracyjnym.
- Dostępność światła i widoczność – niższe płoty nie zasłaniają widoku, co pozwala na lepsze doświetlenie i wyeksponowanie ogrodu.
- Łatwiejsza pielęgnacja – niskie ogrodzenia są zazwyczaj łatwiejsze technicznie w utrzymaniu, zarówno pod względem konserwacji, jak i czyszczenia.
Zalety wysokiego ogrodzenia
- Prywatność – wysokie ogrodzenia zapewniają większą intymność i prywatność, chroniąc przed wzrokiem sąsiadów i przypadkowych przechodniów.
- Bezpieczeństwo – bariera ochronna przed intruzami oraz zwierzętami. To szczególnie ważne w rejonach o wyższym ryzyku włamań.
- Ochrona przed hałasem i wiatrem – wysokie ogrodzenia mogą pomóc w redukcji hałasu z ulicy oraz chronić przed wiatrem, co zwiększa komfort korzystania z przestrzeni zewnętrznych.
- Możliwość stworzenia strefy relaksu – dzięki wysokiemu ogrodzeniu można stworzyć bardziej zamkniętą przestrzeń, idealną do wypoczynku lub organizacji spotkań towarzyskich bez obaw o zakłócenia z zewnątrz.
Niezależnie od ostatecznego wyboru, w WIŚNIOWSKI znajdziesz ofertę dla każdego. Nasi Klienci otrzymują szeroką gamę możliwości projektowych – mogą wybierać spośród różnych modeli, kolorów i wykończeń ogrodzenia. Wymiary płotu także ustalane są indywidualnie.
Ogrodzenie WIŚNIOWSKI może też mieć dowolną wysokość, bez względu na wybrany wariant. Wszystko zależy od wizji Klienta.
Podstawy prawne dotyczące ogrodzeń w Polsce
Zanim zaczniesz planować budowę ogrodzenia, zdecydowanie warto zapoznać się z obowiązującymi przepisami. W ten sposób upewnisz się, że w przyszłości nie będziesz zmuszony do jego rozbiórki lub przebudowy, bądź płacenia grzywny. Podstawowym i najważniejszym aktem prawnym jest w tym przypadku Ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r., wraz z jej nowelizacjami.
Ogrodzenie to konstrukcja – element budowlany oddzielający jedną nieruchomość od drugiej. Ogrodzenie może być zbudowane z takich materiałów jak stal lub aluminium (w przypadku ogrodzeń WIŚNIOWSKI), ale także drewno, beton czy siatka. Jego główną funkcją jest wyznaczanie granic działki oraz ochrona przed niepożądanym dostępem ze strony osób trzecich i dzikich zwierząt.
Wspomniana ustawa reguluje wiele aspektów związanych z budową płotu – określa m.in., jak wysokie może być ogrodzenie na prywatnej działce, a także w jakich przypadkach istnieje możliwość postawienia ogrodzenia bez zgłaszania prac budowlanych. Kiedy może to nastąpić?
Kluczowym parametrem jest docelowa wysokość płotu.
Jak wysokie może być ogrodzenie?
Maksymalna dopuszczalna wysokość ogrodzenia budowlanego bez pozwolenia wynosi 2,2 m. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy planujesz zainwestować w nowe ogrodzenie, jak i podczas renowacji, przebudowy lub innej dowolnej modyfikacji już istniejącego płotu.
W takich przypadkach nie trzeba zgłaszać prac do organu administracyjnego. A kiedy będzie ono konieczne?
Przepisy prawa budowlanego jasno określają, że budowa ogrodzenia wyższego niż 2,2 m dokonywana jest na zgłoszenie w terminie co najmniej 21 dni przed planowanym rozpoczęciem robót. Jednak jak to zwykle bywa, także od tej reguły są pewne wyjątki. Jeśli ogrodzenie ma służyć do wspólnego użytku sąsiadów i wyznaczać granice działki, może być wyższe. Właściciele obu działek powinni dojść do porozumienia w kwestii wyglądu i wysokości ogrodzenia.
Z drugiej strony, jeśli ogrodzenie ma rozdzielać teren o znacznych różnicach wysokości, dokonanie zgłoszenia będzie wymagane.
Jak uzyskać pozwolenie na budowę ogrodzenia w przypadku, gdy jest ono konieczne?
Wiesz już, jak wysokie może być ogrodzenie – co więc należy zrobić, gdy zamierzasz wybudować płot o wysokości powyżej 2,2 m? Pierwszym krokiem będzie zgłoszenie planowanych prac do starostwa powiatowego lub urzędu miasta.
W zgłoszeniu powinny być zawarte informacje o rodzaju ogrodzenia, sposobie wykonywania robót oraz dacie rozpoczęcia prac. Do dokumentu należy również dołączyć oświadczenie potwierdzające prawo do dysponowania daną nieruchomością. Niekiedy będzie też wymagany szkic bądź plan architektoniczny ogrodzenia.
Przy procesie zgłaszania budowy ogrodzenia obowiązuje tzw. milcząca zgoda. Jeśli w ciągu 21 dni nie otrzymasz sprzeciwu ze strony urzędu, możesz rozpocząć zaplanowane prace budowlane.
Może się jednak zdarzyć, że organ administracyjny zgłosi uwagi do projektu, co może wiązać się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę. Mowa m.in. o sytuacjach, gdy działka znajduje się niedaleko skrzyżowania – ogrodzenie może wówczas ograniczać widoczność uczestników ruchu drogowego.
Miej na uwadze, że budowa ogrodzenia bez wymaganego pozwolenia może wiązać się z grzywną, której wysokość reguluje prawo budowlane. W przypadku gdy dany projekt ogrodzenia zostanie uznany za samowolę budowlaną, możesz być zmuszony do jego rozebrania.
Budowa ogrodzenia - pozostałe wytyczne prawne
Prace montażowe muszą być przeprowadzane z uwzględnieniem zarówno wysokości ogrodzenia, jak i jego odległości od drogi czy granicy przylegających gruntów. Zgodnie z tym, co mówią przepisy:
- ogrodzenie wokół posesji powinno być wybudowane w granicach własnej działki;
- ogrodzenie może być postawione wokół niezabudowanej działki, jeśli będzie znajdować się w odległości min. 6 metrów od drogi gminnej oraz min. 8 metrów od drogi powiatowej lub wojewódzkiej;
- ogrodzenie od strony ulicy nie może przekraczać linii rozgraniczających drogę (płoty ogrodzeniowe nie mogą pogarszać widoczności kierowców, co czasami wiąże się z koniecznością ścięcia narożników).
Przed rozpoczęciem prac budowlanych zawsze warto zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.
Jak wysokie może być ogrodzenie – rozporządzenie w sprawie warunków technicznych
Kolejne zapisy dotyczące budowy ogrodzeń pojawiają się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, które powinny spełniać budynki oraz ich usytuowanie ( z późniejszymi nowelizacjami):
- ogrodzenie nie może stwarzać niebezpieczeństwa – groty lub inne ostro zakończone elementy ogrodzeń posesyjnych nie mogą być montowane poniżej wysokości 1,8 m;
- furtka oraz brama nie mogą otwierać się na zewnątrz działki – minimalna szerokość bramy wynosi 2,4 m, a furtki 0,9 m.
Ogrodzenie między sąsiadami – co warto wiedzieć?
Wytyczne w zakresie budowy ogrodzenia między sąsiadami reguluje Kodeks cywilny – Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Zgodnie z jego zapisami, jeżeli służą do wspólnego użytku sąsiadów, zobowiązani są oni do ponoszenia wspólnie ich kosztów utrzymania.
Jak to wygląda w praktyce?
Ogrodzenie wznoszone wzdłuż linii rozgraniczającej dwie działki (czyli na granicy) będzie służyć zarówno Tobie, jak i Twojemu sąsiadowi. Kodeks cywilny nie określa, kto w takim przypadku jest właścicielem ogrodzenia – można więc przyjąć, że będzie to własność wspólna.
Pamiętaj o 2 zasadach:
- nie możesz wybudować ogrodzenia bez zgody sąsiada – w przeciwnym razie naruszysz jego własność;
- warto ustalić z sąsiadem najważniejsze aspekty dotyczące budowy takiego ogrodzenia – ogólny projekt i kwestie finansowe w zakresie montażu i konserwacji.
Wspólne wnioski i ustalenia powinny mieć charakter pisemny. Warto sporządzić stosowną umowę i zawrzeć w niej najważniejsze informacje, tj. dane osobowe każdej ze stron, adresy działek, czy planowany podział kosztów budowy ogrodzenia.
Wybudowanie ogrodzenia w obrębie swojej działki jest znacznie prostszą sprawą i nie wymaga proszenia o zgodę – jest to wyłącznie Twoja własność. Co jednak istotne, żaden element ogrodzenia nie może przekraczać granicy sąsiedniej działki. Dotyczy to także podmurówki.
Wybierz nowoczesne ogrodzenia WIŚNIOWSKI
Jeśli planujesz budowę ogrodzenia do swojego domu, które nie tylko zagwarantuje Ci bezpieczeństwo i prywatność, ale również podkreśli walory wizualne Twojej działki – sprawdź ofertę ogrodzeń posesyjnych WIŚNIOWSKI.
Prezentujemy nowoczesne, niezawodne ogrodzenia stalowe oraz ogrodzenia aluminiowe. Podzieliliśmy je na 8 kolekcji dopasowanych do potrzeb różnych Klientów. Wśród nich zarówno warianty klasyczne o prostych, minimalistycznych formach, jak i modele ozdobne nawiązuje do tradycji metaloplastyki.
Niezależnie od Twoich preferencji, estetyki elewacji czy wymagań w zakresie prywatności, w ofercie ogrodzeń WIŚNIOWSKI z pewnością znajdziesz idealne rozwiązanie dla siebie. Rozbudowane opcje personalizacji ogrodzeń – w tym możliwość dowolnego wyboru przęseł, bram czy furtek – pozwolą Ci stworzyć wspaniały projekt, który wkomponuje się w Twoją posesję i zapewni bezpieczeństwo Twoim najbliższym.
Już dziś skontaktuj się ze specjalistami WIŚNIOWSKI i zacznij kompletować ogrodzenie zgodnie ze swoją wizją!