Rolety zewnętrzne - ile kosztują i kiedy warto je montować?

Rolety zewnętrzne - ile kosztują i kiedy warto je montować?

Roleta zewnętrzna to maksymalny komfort dla każdego domu. Okna z roletami elektrycznymi zawsze dają tyle światła, ile akurat potrzeba. Rolety chronią prywatność, zabezpieczają przed aktami wandalizmu, zapewniają ciszę i dają poczucie intymności.  

Upalne lato, zawieje śnieżne, uciążliwy deszcz uderzający w okna jesienią - to wszystko sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na wyposażenie okien w rolety zewnętrzne, by chronić dom przed warunkami atmosferycznymi i zapewnić domownikom więcej spokoju i wytchnienia. Każdy wie, że rolety zewnętrzne chronią przed nadmiernym nagrzewaniem latem i wychłodzeniem zimą, ale posiadają też inne funkcje, m.in. stanowiąc dodatkową ochronę przed włamaniem.

Różne rodzaje rolet zewnętrznych 

Istnieje kilka rodzajów rolet zewnętrznych: rolety naokienne, rolety natynkowe, rolety podtynkowe. Każda z nich ma swoje wady i zalety. trzeba pamiętać, że zamontowanie rolet zewnętrznych, jakie wybraliśmy, nie zawsze będzie możliwe. 

Rolety naokienne składają się z obudowy oraz pokrywy rewizyjnej umieszczonej na dole lub z tyłu skrzynki rolety. Wykonana z PVC skrzynka rolety nakładana jest na okno, a następnie montuje się ją we wnęce okiennej razem z oknem. Istnieją różne możliwości montażu rolet: zabudowa całkowita, którą można wykonać w przypadku skrzynek z rewizją zamocowaną u dołu, zabudowa od wewnątrz lub na zewnątrz budynku lub montaż bez zabudowy. Rolety naokienne stosuje się przede wszystkim w nowym budownictwie oraz podczas modernizacji starych budynków - przy wymianie stolarki okiennej. 

Rolety zewnętrzne natynkowe, czyli rolety zewnętrzne elewacyjne można zamontować na każdym etapie realizacji budynku, gdyż mają aluminiową obudowę, a ich pokrywa rewizyjna znajduje się z przodu skrzynki. Skrzynka montowana jest do elewacji budynku bądź we wnęce okiennej. Nie da się jej zamaskować, zatem będzie wyróżniała się na ścianie budynku.

Rolety zewnętrzne podtynkowe mają skrzynkę instalowaną na murze budynku, w odpowiednio przygotowanej wnęce, po zamontowaniu okna. Dlatego decyzja o wyborze tego rozwiązania powinna zostać podjęta na etapie opracowania projektu domu. Jest to natomiast najbardziej estetyczne rozwiązanie.  

Rolety antywłamaniowe - prawda czy mit 

Rolety zewnętrzne stały się dość popularnym sposobem zabezpieczenia okien, ponieważ znacznie wydłużają czas dostania się do wnętrza budynku czy mieszkania. Odstraszają również włamywaczy ze względu na hałas, jaki spowodowałaby próba zniszczenia ich, by wtargnąć do środka. Niemniej jednak należy pamiętać, że, aby rolety spełniały normy rolet antywłamaniowych, ich konstrukcja powinna być odpowiednio wzmocniona i we właściwy sposób zamontowana do ścian budynku. Często posiadają też dodatkowe rygle zabezpieczające. Roleta antywłamaniowa to taka, która posiada odpowiednie certyfikaty świadczące o klasie antywłamaniowości. 

Rolety elektryczne - czy warto zainwestować 

Rolety automatyczne z pewnością są bardziej komfortowe w użytkowaniu niż rolety ręczne. Są one obsługiwane za pomocą pilota, który steruje mechanizmem siłowników i silnika. Wybierając rolety zewnętrzne elektryczne warto zwrócić uwagę na to, by pracowały cicho. Rolety PROTECTA wyposażone w napędy Somfy gwarantują bezawaryjne działanie i ochronę przed hałasem. Wybór napędu zasilanego energią słoneczną gwarantuje minimalny czas pracy akumulatora przez 45 dni. Taki napęd nie wymaga podłączenia do sieci elektrycznej w domu. 

Decydując się na rolety automatyczne, warto wyposażyć je w dodatkowe funkcje, takie jak możliwość zaprogramowania godziny, o której zostaną podniesione lub opuszczone. Zwiększy to zdecydowanie ich funkcjonalność - ochronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzaniem w dzień, nawet, gdy jesteśmy w pracy, a wieczorem opuszczą, sprawiając wrażenie, że ktoś jest w domu, nawet, gdy w rzeczywistości tak nie jest.  

Ile kosztują rolety zewnętrzne 

Koszt najtańszych rolet zewnętrznych zaczyna się już od kilkuset złotych. Jest on zależny od wielu czynników, przy czym najważniejszy jest rodzaj i jakość materiałów użytych do produkcji rolet. Warto w tym przypadku nie oszczędzać - pod wpływem słońca rolety mogą blaknąć i odkształcać się, a to spowoduje, że staną się nieużyteczne i będą wymagały naprawy. Na cenę rolet zewnętrznych ma też wpływ to, jakiego jest rodzaju oraz czy posiada dodatkowe właściwości, np. antywłamaniowe. Droższe będą też rolety elektryczne od tych sterowanych ręcznie. To, ile kosztują rolety zewnętrzne elektryczne, zależy z kolei od rodzaju napędu i możliwości zaprogramowania dodatkowych działań. Ostatecznie - na końcowy kosztorys będą miały wpływ same gabaryty - im większa roleta, tym będzie droższa. 

Zalety rolet zewnętrznych PROTECTA 

Montaż rolet zewnętrznych jest naprawdę bardzo prosty. W roletach PROTECTA marki WIŚNIOWSKI napęd montowany w systemie Plug & Play pozwala na łatwą, szybką i tanią instalację. Dzięki niemu możesz sterować roletami przewodowo albo wybrać protokół io homecontrol – wtedy rolety PROTECTA będziesz mógł opuszczać i podnosić z poziomu aplikacji na smartfonie z każdego miejsca na świecie!   

Silniki używane w roletach PROTECTA mogą pracować w zakresie temperatur od -10 do aż 40 stopni Celsjusza. Napęd wytrzymuje tysiące cykli podnoszenia i opuszczania rolet. To rozwiązanie na lata. 

Rolety PROTECTA dają poczucie bezpieczeństwa. I to nie tylko, jeśli chodzi o ochronę antywłamaniową. Dzięki detekcji przeszkód napęd zatrzyma się, jeśli tylko napotka przeszkodę. Pomaga w tym szybki system dwutarczowego hamulca elektromagnetycznego. 

Rolety PROTECTA WIŚNIOWSKI mogą być wykonane w aż 18 wersjach kolorystycznych, co pozwala na idealne dopasowanie do okien WIŚNIOWSKI i stworzenie z nimi harmonijnej całości. 

Udostępnij artykuł

Może Cię również zainteresować

Skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów. Poznaj praktyczne rozwiązania i porady dotyczące szerokiej gamy produktów WIŚNIOWSKI.