Smart home zrewolucjonizował branżę mieszkaniową i budownictwo. Inteligentny dom zwiększył komfort życia i wpłynął na skuteczniejsze zarządzanie mediami w budynku. Jeszcze kilkanaście lat temu, rozwiązanie raczkowało na rynku, by dziś stać się technicznym must have nowoczesnego gospodarstwa. Jak pokazują liczne badania, ze smart home korzystamy m.in. dla zwiększenia komfortu życia, podążania za nowymi technologiami, ale i ze względu na oszczędne zarządzanie eksploatacją domu czy dostosowanie parametrów i funkcji urządzeń smart, do potrzeb poszczególnych domowników bez konieczności przemieszczania się.
Dom inteligentny, a komfort mieszkania
System smart home zdecydowanie zwiększa funkcjonalność domu i komfort mieszkania. Pozwala on korzystać z urządzeń AGD, RTV, oświetlenia, ogrzewania czy markiz, bram i rolet zewnętrznych z każdego miejsca świata - wystarczy, że masz dostęp do Internetu. Za pomocą smartfona możesz zmienić temperaturę grzejników, natężenie światła, zasunąć rolety, otworzyć lub zamknąć bramę, włączyć zdalnie pralkę czy zaprogramować robota sprzątającego, by odkurzył i umył podłogę tuż przed przyjściem gości. To tylko ułamek tego, z czego w czasie rzeczywistym możesz skorzystać w ramach inteligentnego domu, korzystając z rozwiązań wybranego producenta.
Parametry inteligentnego domu
System inteligentnego domu wymaga od użytkownika spełnienia kilku najważniejszych parametrów. Są nimi m.in. podłączenie urządzeń do instalacji elektrycznej oraz dostęp do stałego, dobrej jakości źródła Internetu. Same inteligentne urządzenia powinny być wyposażone w moduły Wi-Fi, Bluetooth lub powinny zostać podłączone kablem sieciowym do źródła Internetu. By zaprojektować inteligentny dom, warto na początku poznać swoje potrzeby oraz potrzeby domowników - przyjrzyj się, z których funkcji korzystasz na co dzień i które z nich chciałbyś usprawnić. Jeśli każdego dnia otwierasz bramę ręcznie być może warto wdrożyć rozwiązanie, które zniweluje konieczność wychodzenia z auta, byś mógł otwierać ją w sposób komfortowy, oszczędzając przy tym czas. Jeśli zaś dostrzegasz, że nieraz zdarzało ci zapomnieć zasunąć rolety na czas wyjazdu, a chcesz zwiększyć poziom bezpieczeństwa Twojego domu - już wiesz, że zdalne sterowanie może w tym pomóc, nawet jeśli w międzyczasie zdążyłeś wyjechać do innego miasta...
Systemy smart home - jak działają?
Wielu producentów, w tym WIŚNIOWSKI, pozwala zintegrować wszystkie domowe urządzenia i sterowanie nimi w jednej aplikacji. Dzięki smartCONNECTED, użytkownicy mogą podłączyć nie tyko swoje produkty (takie jak bramy, furtki czy drzwi zewnętrzne), ale i produkty odrębnych marek, dostarczających m.in. oświetlenie, alarm czy inteligentne gniazdka. By otworzyć bramę, już nie musisz szukać pilota - możesz używać komendy głosowej. Praktyczne okazuje się też np. zdalne sterowanie bramą z odpowiednim napędem - w praktyce, inteligentna automatyka pozwoli otworzyć bramę wjazdową lub furtkę jeśli kurier ma dla Ciebie paczkę, albo drzwi wejściowe - jeśli niezapowiedziani goście przyjechali w odwiedziny, a Ciebie w domu nie ma. Rozwiązania smart home od marki WIŚNIOWSKI to także zintegrowane funkcje zarządzania roletami. Przykładowo, jeśli niespodziewanie przedłużył Ci się służbowy wyjazd, a przed wyjazdem nie udało Ci się odpowiednio zabezpieczyć posesji lub zasłonić rolet, teraz możesz to zrobić za dotknięciem jednego palca. Inteligentny dom pozwala też zadbać o dopływ światła, by oszczędzić na ogrzewaniu lub klimatyzacji. Inteligentne domy z systemem smartCONNECTED pozwalają też monitorować wszystkie funkcje i utrzymywać pełną kontrolę nad urządzeniami w jednej aplikacji. W praktyce urządzenia marki WIŚNIOWSKI z możliwością zdalnego sterowania podłączone są do modułu TaHoma switch (partnerem technologicznym jest Somfy), którymi można zarządzać z poziomu smartfona, w zależności od swoich potrzeb. Aplikację możesz ściągnąć z Google Play lub Apple Store. Pozwala ona m.in. na sterowanie głosem, wykrywa obecność domowników (głównie dzięki zaimplementowanym czujnikom), wysyła powiadomienia lub podpowiada, jak zadbać o zużycie energii urządzeń.
Świat smart home - jakie produkty włączysz do inteligentnego domu
W ramach systemu smart home marek WIŚNIOWSKI i Somfy możesz podłączyć wiele produktów. Wśród nich bramy i drzwi z zaawansowaną automatyką (bramy garażowe i bramy wjazdowe z napędem Ixegno L 3S io czy Axovia MultiPro 3S io, zamek do drzwi w modelu CREO i DECO oraz wideodomofony), żaluzje i zasłony zewnętrzne (rolety zewnętrzne, okiennice, żaluzje zewnętrzne oraz przesłony pionowe, m.in. z napędem Oximo io), a także okna (okna uchylno-rozwierne, okna standardowe oraz przesuwne). Dodatkowo, o czym wspomnieliśmy wyżej, w ramach smartCONNECTED możesz podłączyć kamery i alarmy, ogrzewanie i oświetlenie, markizy, pergole, werandy, ale też osłony wewnętrzne (jak rolety, żaluzję dzień/noc, plisy duetki, zasłony czy ekrany projekcyjne). Firmy dają jednak możliwość podłączenia do ekosystemu smart home także wybrane, własne urządzenia klienta ( z funkcjami Connected House). Za połączenie wszystkich urządzeń odpowiada specjalny moduł TaHoma Switch (korzystający z możliwości współpracy z Google Assistant, Apple HomeKit oraz Alexa). Możemy podłączyć do niego maksymalnie 200 urządzeń i ustawić ręcznie ponad 40 scenariuszy (np. Wyjazd z domu, Przyjazd z pracy do domu itd.). Warto zdecydować się na wdrożenie rozwiązania, bowiem obsługa jest wyjątkowo łatwa. Wystarczy podłączyć zasilanie i podłączyć je do I nternetu, dodać w aplikacji konto użytkownika i... zacząć parować sprzęt. Intuicyjna obsługa, ale i czytelna pomoc krok po kroku w aplikacji sprawia, że korzystanie z rozwiązania staje się przyjemnością.
Jakie funkcje znajdę w aplikacji smartCONNECTED?
Możesz regulować parametry odpowiedniego urządzenia (jednego okna lub jednej rolety), ale też skorzystać z funkcji sterowania grupowego - i wówczas jednym przyciskiem palca zasłonisz wszystkie rolety lub zgasisz światło jednocześnie we wszystkich pomieszczeniach, na posesji lub w ogrodzie. W aplikacji marki WIŚNIOWSKI skorzystasz też z praktycznej funkcji geolokalizacji, która pozwala m.in. na ustawienie konkretnych działań bazujących na GPS (np. jeśli dojeżdżasz do swojej bramy, w odległości kilkaset metrów brama automatycznie to wykryje i otworzy skrzydło). Funkcja ustawienia scenariusza pozwoli też otwierać bramę w wybrane dni, o odpowiedniej godzinie - np. tuż przed wyjazdem domowników do pracy lub szkoły. Innym scenariuszem, który możesz zaprogramować są Wakacje. Wówczas po wyjściu z domu, nie musisz martwić się o to, by sprawdzać czy w poszczególnych pokojach mamy wyłączone światło lub zasłonięte rolety - system zadba o te działania, dodatkowo obniży temperaturę budynku i zamknie bramę garażową po twoich wyjeździe z posesji. W aplikacji smartCONNECTED można też spersonalizować pomieszczenia, nazywając je odpowiednio (Łazienka, Pokój Marty, Piwnica), byś mógł łatwo regulować wszelkie parametry dostępne w smartfonie. W aplikacji inteligentnego domu, za dotknięciem jednego palca, możesz też dodatkowo regulować inteligentne oświetlenie, ogrzewanie podłogowe oraz podglądać kamery. Równocześnie, praktyczne okazują się też m.in. czujniki ruchu, temperatury, dymu lub gazu oraz oświetlenia.
Koszt domu inteligentnego z systemami smart
Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje inteligentny dom. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytanie, bowiem na koszty wpływa kilka czynników - jakość urządzeń i cena ich zakupu, ilość sprzętu podłączonego do systemu czy wielkość domu, która determinuję liczbę wdrożonych produktów. Nowoczesny dom to jednak rozwiązanie premium, w które z pewnością warto zainwestować. W dobie Internetu system inteligentnego domu staje się coraz bardziej popularny (coraz więcej urządzeń ma jest wyposażona w moduły micro Wi-Fi) i za kilka lat będzie już standardem wielu budynków i domów. Wartość branży wykorzystującej automatykę inteligentnego domu od lat sukcesywnie rośnie. Dodatkowo, zauważalne jest, że elementy inteligentnego domu (głównie AGD czy RTV) są z roku na rok tańsze, ale - co ważne - także coraz bardziej zaawansowane. Rozwój technologiczny i zwiększająca się popularność sprawia, że użytkownicy coraz chętniej przekonują się do funkcjonalności m.in. bram czy rolet z funkcją zdalnej obsługi lub sterowania za pomocą głosu (np. Amazon Alexa).
Bezpieczeństwo w inteligentnym domu
Urządzenia z systemami smart home mogą znacząco zwiększyć poczucie bezpieczeństwa domowników lub użytkowników nieruchomości, w tym budynków gospodarczych, usługowych czy biurowych. Pomimo tego, że Polacy są wciąż tradycjonalistami w tym zakresie, widzimy coraz większe zainteresowanie zdalną kontrolą korzystającą z technologii smart. Nigdy wcześniej nie było możliwości podglądu i kontrolowania tego, co dzieje się z Twoim domem podczas Twojej nieobecności. Wiedząc, że coraz większa liczba ludzi podróżuje, posiada nieruchomości w różnych zakątkach świata, a długoterminowe wyjazdy (nie tylko turystyczne, ale i służbowe) stają się dziś rzeczywistością wielu rodzin, w tej sytuacji nic nie sprawdza się lepiej niż dom inteligentny.
Brama i rolety do zadań specjalnych
Bezpieczeństwo zależy już nie tylko od alarmu czy posiadania kamer. To także możliwość stałego zarządzania urządzeniami: sprawdzaniem czy są one wyłączone, a drzwi i brama zamknięte. Taki system daje też poczucie spokoju o posesję i jej mieszkańców. Wpływa to więc na przyjemność pracy i podróży (niezależnie, jak daleko od domu jesteś), a także na poczucie sprawczości i kontroli, m.in. nad rachunkami za prąd. Jak już zostało wspomniane, dom inteligentny monitoruje status zużycia energii lub pozwala wdrożyć rozwiązania optymalizujące pobór prądu. Bezpieczeństwo energetyczne, o którym mówi się w branży nieruchomości od wielu lat, pozwala mądrze i oszczędnie zarządzać wszelkim wyposażeniem budynku i działaniem instalacji - ogrzewaniem, inteligentnymi gniazdkami, działaniem rolet i bram, skończywszy na oświetleniu.