Regulamin ruchu osobowego, samochodowego i materiałowego WIŚNIOWSKI
I. Cel
1. Określenie kto i na podstawie jakich dokumentów jest uprawniony do wstępu na teren WIŚNIOWSKI, tym samym zastosowanie prewencyjnych środków zwiększających uniemożliwienie przedostania się na teren osób nieuprawnionych.
2. Uregulowanie ruchu pojazdów, zasad wnoszenia/wynoszenia, wwożenia/wywożenia mienia stanowiącego własność WIŚNIOWSKI oraz Firm Zewnętrznych.
3. Utrzymanie należytego porządku i bezpieczeństwa osób, mienia oraz tajemnicy przedsiębiorstwa, jak również zminimalizowanie ryzyka wystąpienia incydentów i wypadków na terenie WIŚNIOWSKI.
II. Definicje
Podmioty gospodarcze WIŚNIOWSKI:
- WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A.
- FPHU WIŚNIOWSKI Andrzej
- WIŚNIOWSKI Sp. z o.o.
- WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. Sp. k.
- Mateusz Wiśniowski sp. k.
Teren chroniony:
- Teren WIŚNIOWSKI, Wielogłowy 153 / Jana Pawła II 38 Nowy Sącz;
- Ogół zabudowań fabryki, w których skład wchodzą zakłady produkcyjne, parkingi oraz infrastruktura biurowa.
Fabryka – ogół zabudowań w których skład wchodzą zakłady produkcyjne, drogi wewnętrzne, parkingi oraz infrastruktura biurowa.
Teren Wewnętrzny Fabryki – ogrodzony teren w którego skład wchodzą drogi, terminale, zakłady oraz infrastruktura biurowa.
Zakład – oznacza jeden z zakładów produkcyjnych (C,D,E,F,Z1,Z2).
Droga 1, Droga 2, Droga 3 – drogi wewnętrzne Fabryki Wiśniowski.
Terminal – teren wewnętrzny przeznaczony do obsługi rozładunków, załadunków i magazynowania towarów, oraz obsługi ruchu samochodowego.
Biuro Awizacji – miejsce zlokalizowane w budynku Bramy Głównej, posterunku Z1, Z2 i w Biurze D, w którym realizuje się zadania związane m.in. z wystawianiem i przyjmowaniem kart-identyfikatorów uprawniających do wstępu na teren chroniony WIŚNIOWSKI.
Biuro D – budynek administracji zlokalizowany na terenie Fabryki WIŚNIOWSKI Wielogłowy 153, wyposażony w bramki kontroli dostępu (wjazd z DK75 na Drogę 1). Miejsce awizacji/przyjęcia Gości Biznesowych.
Brama Główna – obiekt zlokalizowany na terenie Fabryki WIŚNIOWSKI Wielogłowy 153, wyposażony w bramy wjazdowe, wagi oraz bramki kontroli dostępu na teren Fabryki (wjazd z DK75 na Drogę 1). Miejsce awizacji/przyjęcia Gości Przemysłowych.
Brama Wjazdowa Z1 – miejsce zlokalizowane w Biurze Z1, wyposażone w szlabany, bramkę wejściową na teren Fabryki (wjazd bezpośrednio z DK75). Miejsce awizacji/przyjęcia Gości Przemysłowych.
Brama Wjazdowa Z2 – obiekt zlokalizowany na terenie Ocynkowni WIŚNIOWSKI Nowy Sącz ul. Jana Pawła II 38, wyposażony w szlaban oraz wagę (wjazd od ulicy Jana Pawła II).
Recepcja D – miejsce zlokalizowane w Biurze D, wyposażone w bramki wejściowe (wjazd z DK75 na Drogę 1).
Ochrona Mienia – oznacza działania zapobiegające przestępstwom i wykroczeniom przeciwko mieniu, a także przeciwdziałające powstaniu szkody oraz niedopuszczające do wstępu osób nieuprawnionych na teren chroniony.
Agencja Ochrony – Podmiot zewnętrzny realizujący na rzecz WIŚNIOWSKI zadania związane z ochroną osób i mienia oraz obsługą Biur Awizacji.
Pracownik Agencji Ochrony – pracownik Firmy Zewnętrznej realizujący na rzecz WIŚNIOWSKI zadania związane z ochroną osób i mienia oraz obsługą Biur Awizacji.
Ochrona WIŚNIOWSKI – wyodrębniona komórka organizacyjna Agencji Ochrony i Dozoru, zajmująca się, m.in.:
- nadawaniem i odbieraniem uprawnień dostępu w elektronicznym systemie Kontroli Dostępu;
- wystawianiem i przyjmowaniem kart-identyfikatorów dla Gości udających się na teren wewnętrzny Fabryki WIŚNIOWSKI;
- rejestrowaniem pojazdów;
- kontrolą ruchu materiałowego, samochodowego i osobowego.
Obsługa Bramy Wjazdowej waga Z2 – pracownicy Sekcji Ochrony oraz Sekcji Handlowo-Administracyjnej Z2, zajmujący się m. in.:
- nadawaniem i odbieraniem uprawnień dostępu w elektronicznym systemie Kontroli Dostępu;
- wystawianiem i przyjmowaniem kart-identyfikatorów dla Gości udających się na teren wewnętrzny Fabryki WIŚNIOWSKI;
- rejestrowaniem pojazdów;
- kontrolą ruchu materiałowego, samochodowego i osobowego.
Kierownik Działu Ochrony Mienia – reprezentuje Właściciela WIŚNIOWSKI, odpowiada za całość procesu ochrony, nadzoruje pracę Pracowników Dozoru oraz Pracowników Ochrony.
Pracownik Dozoru – pracownik WIŚNIOWSKI realizujący zadania związane z awizacją osób oraz pojazdów w budynku Bramy Głównej.
Pracownik WIŚNIOWSKI – osoba zatrudniona w podmiotach WIŚNIOWSKI niezależnie od podstawy zatrudnienia, (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna, kontrakt menadżerski itp.), posiadająca kartę-identyfikator uprawniający do wejścia na teren Fabryki w celu realizacji obowiązków.
Pracownik Recepcji – pracownik Biura Zarządu WIŚNIOWSKI realizujący zadania związane z obsługą Gości Biznesowych oraz pracowników WIŚNIOWSKI w Biurze D.
Prawnik Wiśniowski – osoba pełniąca funkcję In-house w WIŚNIOWSKI.
Upoważnione Służby WIŚNIOWSKI – wewnętrzne służby porządkowe - BHP, Służby Przeciwpożarowe, Ochrona Środowiska, Ochrona Wiśniowski.
Awizacja spotkań - wewnętrzna aplikacja w systemie Webcon służąca do rejestrowania elektronicznych przepustek upoważniających do wejścia i poruszania się po terenie WIŚNIOWSKI.
Kontrola Dostępu - system mający na celu identyfikację i ewidencję osób przebywających na terenie Fabryki WIŚNIOWSKI oraz uniemożliwienie przedostania się na ten teren osobom nieuprawnionym.
Strefa szczególnego nadzoru – wydzielony obszar Fabryki, do którego dostęp ograniczony jest do osób zatrudnionych w tym obszarze lub osób, które uzyskały akceptację osoby zarządzającej Strefą szczególnego nadzoru. Uprawnienia dostępu do Strefy szczególnego nadzoru nadawane są przez osobę zarządzającą danym obszarem na wniosek osoby zainteresowanej.
Urzędy i instytucje administracji centralnej - urząd lub jednostka, podlegająca Radzie Ministrów, Prezesowi Rady Ministrów czy Ministrowi, utworzona na podstawie szczególnej ustawy.
Inspekcja – administracja centralna wprowadzana na teren Fabryki w celu inspekcji - kontroli, zaliczają się do niej urzędy, jak np.:
- Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska;
- Państwowa Inspekcja Pracy;
- Państwowa Inspekcja Sanitarna;
- Urząd Ochrony Danych Osobowych;
- Urząd Skarbowy;
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych;
- Inspekcja Handlowa;
- Urząd Celno-Skarbowy;
- Urząd Dozoru Technicznego.
Wchodzą też w jej skład kontrole, straże, służby, agencje, m.in.:
- Najwyższa Izba Kontroli;
- Regionalna Izba Obrachunkowa;
- Policja;
- Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
- Agencja Wywiadu;
- Służba Ochrony Państwa;
- Państwowa Straż Pożarna;
Legitymacja służbowa pracownika instytucji i urzędów centralnych - dokument potwierdzający tożsamość osoby, miejsce pracy i zawód, które uprawniają jego posiadacza do wejścia na teren Fabryki WIŚNIOWSKI niezależnie od pory w asyście wyznaczonego pracownika WIŚNIOWSKI. Jeżeli powyższy dokument nie posiada zdjęcia, osoba legitymująca się legitymacją służbową zobowiązana jest okazać dokument potwierdzający tożsamość ze zdjęciem.
Pracownicy instytucji i urzędów centralnych są upoważnieni do wstępu i poruszania się po terenie Fabryki WIŚNIOWSKI bez potrzeby uzyskania zgody właścicieli obszarów. Dokument legitymacji służbowej może funkcjonować pod nazwą legitymacja służbowa, książeczka, karta, identyfikator.
Gość Biznesowy – osoba wprowadzona na teren Fabryki w celu biznesowym.
Gość Przemysłowy – osoba wprowadzona na teren Fabryki w celu świadczenia usług.
Gość – Gość Biznesowy oraz Przemysłowy
Firma Zewnętrzna – podmiot zewnętrzny prowadzący działalność wykonawczą lub usługową na terenie Fabryki, jak również podwykonawcy tych podmiotów.
Pracownik Firmy Zewnętrznej – osoba zatrudniona w Firmie Zewnętrznej świadczącej usługi na podstawie umowy o pracę lub innej umowy cywilnoprawnej.
Opiekun – pracownik WIŚNIOWSKI wyznaczony przez osobę zapraszającą z ramienia WIŚNIOWSKI , sprawujący opiekę nad Gościem.
Pojazd uprzywilejowany – pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi. Powyższa definicja obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na początku i na końcu, której znajdują się pojazdy uprzywilejowane, wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego.
Stan po spożyciu alkoholu ma miejsce, gdy stężenie alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5 ‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 .
Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy stężenie alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ alkoholu albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm3 .
Stan po użyciu środka odurzającego - w rozumieniu artykułu 47 §10 Kodeksu wykroczeń ma zachodzić gdy obecność w organizmie substancji czynnej prowadzi do takiego zakłócenia sprawności psychomotorycznej człowieka poprzez oddziaływanie na ośrodkowy układ nerwowy jak w stanie po spożyciu alkoholu – w przypadku pozostałych środków odurzających.
III. Zasady wejścia na teren fabryki WIŚNIOWSKI
1. W związku ze specyfiką terenu chronionego WIŚNIOWSKI wprowadzono System Kontroli Dostępu. W przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej zachodzi konieczność posiadania informacji o liczbie wszystkich osób przebywających na terenie wewnętrznym Fabryki.
2. Każda osoba przed wejściem na teren wewnętrzny Fabryki WIŚNIOWSKI podczas rejestracji akceptuje niniejszy Regulamin.
3. Ogólne zasady bezpieczeństwa (Załącznik 1) dla osób wchodzących na teren wewnętrzny Fabryki znajdują się w widocznym miejscu w każdym Biurze Awizacji.
4. Gość jest uprawniony do wejścia na teren wewnętrzny Fabryki na podstawie przepustki wystawionej przez zapraszającego. Przepustka wymaga wcześniejszego podania przez Gościa:
- imienia i nazwiska;
- nazwy firmy;
- 5-ciu ostatnich cyfr numeru PESEL, alternatywnie numeru paszportu;
- numeru legitymacji służbowej (dotyczy tylko pracowników instytucji i urzędów administracji centralnej).
5. Każda osoba wchodząca na teren wewnętrzny Fabryki WIŚNIOWSKI podlega weryfikacji na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, legitymacja służbowa (dotyczy tylko i wyłącznie pracowników administracji centralnej). Nie okazanie któregoś z w/w dokumentów jest jednoznaczne z brakiem możliwości wejścia.
6. Warunkiem wejścia na teren chroniony kontrolą dostępu jest posiadanie karty-identyfikatora wydanego przez pracownika Biura Awizacji. Każdy użytkownik karty-identyfikatora musi odnotować swoje wejście oraz wyjście do obiektu/strefy objętej systemem kontroli dostępu, poprzez przyłożenie karty-identyfikatora do czytnika (wykaz kart-identyfikatorów znajduje się w rozdziale IV).
7. Karta-identyfikator jest drukiem ścisłego zarachowania i podlega ewidencjonowaniu w systemie kontroli dostępu.
8. Każdy posiadacz karty-identyfikatora przebywając na terenie Fabryki powinien ją nosić w widocznym miejscu, chyba, że instrukcje stanowiskowe stanowią inaczej.
9. Systemowi kontroli dostępu nie podlegają:
· Państwowa Straż Pożarna, Policja i Pogotowie Ratunkowe – jednostki organizacji Państwowej oraz podmiotów dostarczających media do Fabryki WIŚNIOWSKI w przypadku konieczności niezwłocznego prowadzenia działań przez pracowników w/w instytucji;
· Grupy Interwencyjne Specjalistycznej Uzbrojonej Formacji Ochrony w przypadku wezwania ich na teren Fabryki.
10. Pracownicy Firm Zewnętrznych przed przystąpieniem do pracy zobowiązani są do zapoznania się oraz podpisania Oświadczenia podwykonawcy w zakresie przestrzegania zasad dotyczących bezpieczeństwa oraz higieny pracy i ochrony środowiska na terenie WIŚNIOWSKI (broszura informacyjna BHP - Zasady bezpiecznej pracy dla podwykonawców - Załącznik 2).
IV. Rodzaje kart-identyfikatorów
- Karta-identyfikator ze zdjęciem i numerem ID – Pracownik WIŚNIOWSKI;
- Karta-identyfikator z napisem „Zastępcza”;
- Karta-identyfikator - Gość Biznesowy w strefie I kontroli dostępu;
- Karta-identyfikator - Gość Biznesowy w strefie II kontroli dostępu;
- Karta-identyfikator - Gość Biznesowy w strefie III kontroli dostępu;
- Karta-identyfikator z napisem „Firma Zewnętrzna” - Gość Przemysłowy;
- Karta-identyfikator z napisem „Inspekcja” - Urzędnicy i Funkcjonariusze Urzędów i Administracji Centralnej.
Wzory kart-identyfikatorów znajdują się w Załączniku nr 3 do niniejszego Regulaminu.
V. Zasady wydawania, użytkowania i zwrotu kart-identyfikatorów
1. Karty-identyfikatory dla Gości Przemysłowych oraz Biznesowych wydawane są na podstawie elektronicznej przepustki wystawianej przez pracownika WIŚNIOWSKI w aplikacji Awizacja Spotkań.
Karta-identyfikator – Gość Biznesowy w strefie I kontroli dostępu:
- Karta-identyfikator wydawana jest dla Gości Biznesowych poruszających się po terenie Biura D;
- Kartę-identyfikator wydaje Biuro Awizacji w Biurze D w godzinach 700 - 1715 w dni powszednie;
- Karta-identyfikator wydawana jest na okres jednego dnia.
Karta-identyfikator – Gość Biznesowy w strefie II kontroli dostępu:
- Karta-identyfikator wydawana jest dla Gości Biznesowych poruszających się po Biurze D, Pasażu, Galeriach i Ekspozycjach;
- Kartę-identyfikator wydaje Biuro Awizacji w Biurze D w godzinach 700 - 1715 w dni powszednie;
- Karta-identyfikator wydawana jest na okres jednego dnia.
Karta-identyfikator – Gość Biznesowy w strefie III kontroli dostępu
- Karta-identyfikator wydawana jest dla Gości Biznesowych poruszających się po Biurze D, Pasażu, Galeriach, Ekspozycjach i Zakładach;
- Kartę-identyfikator wydaje Biuro Awizacji w Biurze D w godzinach 700 - 1715 w dni powszednie;
- Karta-identyfikator wydawana jest na okres jednego dnia.
Karta-identyfikator z napisem „Firma Zewnętrzna” – Gość Przemysłowy
- Karta-identyfikator wydawana jest dla Gości Przemysłowych świadczących usługi na terenie Fabryki WIŚNIOWSKI;
- Kartę-identyfikator wydaje Biuro Awizacji w Bramie Głównej oraz Z1;
- Karta-identyfikator wydawana jest na okres wykonywania usługi.
Karta- identyfikator z napisem „Inspekcja” – Instytucje i Urzędy Administracji Centralnej
- Karta-identyfikator wydawana jest dla Inspektorów/Audytorów poruszających się w szczególnych strefach w zależności od zaplanowanego miejsca kontroli;
- Karta-identyfikator wydawana jest we wszystkich Biurach Awizacji na czas przeprowadzanej kontroli.
2. Karta-identyfikator jest własnością WIŚNIOWSKI. Posiadacz karty-identyfikatora odpowiedzialny jest za ewentualne jej zniszczenie, zagubienie czy kradzież.
3. Kartę-identyfikator należy zwrócić w momencie zakończenia wizyty w Biurze Awizacji w którym została wydana.
4. Udostępnienie swojej karty-identyfikatora, wykorzystywanie karty-identyfikatora innych osób jak również używanie karty-identyfikatora niezgodnie z przyjętymi zasadami kontroli dostępu podlega sankcjom określonym w Tabelach Kar (Załącznik 4).
5. Karta-identyfikator dla Gości jest aktywna zgodnie z czasem wskazanym w elektronicznej przepustce. Po przekroczeniu czasu ważności przepustki, karta-identyfikator zostaje dezaktywowana. W przypadku wydłużenia się pobytu Gości obowiązkiem opiekuna jest poinformowanie o tym fakcie pracownika Biura Awizacji co najmniej 15 minut przed jej zakończeniem, w celu przedłużenia czasu pobytu.
6. W przypadku zniszczenia, zagubienia lub kradzieży karty-identyfikatora:
- Utracona karta-identyfikator zostanie zablokowana przez pracownika Biura Awizacji;
- Wypełniony zostanie wniosek o wydanie karty-identyfikatora (Załącznik 5);
- W przypadku gdy utrata karty-identyfikatora nastąpiła nie z winy użytkownika, bez żadnych konsekwencji wydana zostanie kolejna karta-identyfikator;
- W przypadku gdy utrata karty-identyfikatora nastąpiła z winy użytkownika, wydanie kolejnej odbywa się po okazaniu dowodu wpłaty (wysokość opłaty znajduje się w Tabelach Kar).
7. Jeżeli Gość Przemysłowy posiadający kartę-identyfikator zapomni jej, dopuszcza się wydanie karty-identyfikatora „Zastępcza”. Wydanie karty-identyfikatora „Zastępcza” jest możliwe tylko w przypadku aktywności właściwej karty-identyfikatora - odbywa się automatycznie i nie wymaga żadnych potwierdzeń ze strony przełożonych. Każdorazowe wydanie karty-identyfikatora „Zastępcza” zostaje odnotowane w systemie Kontroli Dostępu. Każde kolejne przekroczenie dopuszczalnego limitu wydania karty-identyfikatora „Zastępcza” (3 razy w ciągu 12 miesięcy) będzie skutkowało sporządzeniem wniosku o nałożenie kary zgodnie z Tabelami Kar.
8. Gość może posiadać tylko jedną przypisaną kartę-identyfikator. Wyjątek stanowi wydanie karty-identyfikatora „Zastępcza”.
9. Osobie, na którą nałożono karę skutkującą zakazem wejścia na teren WIŚNIOWSKI, wydanie karty-identyfikatora na jednorazowe wejście następuje po uzyskaniu zgody Zarządu WIŚNIOWSKI.
VI. Zasady wjazdu i poruszania się po terenie fabryki WIŚNIOWSKI
1. Wjazd samochodem na teren wewnętrzny Fabryki WIŚNIOWSKI możliwy jest po zarejestrowaniu w budynku Bramy Głównej, Bramy Wjazdowej Z1, Bramy Wjazdowej Z2. Każda osoba wjeżdżająca podlega weryfikacji na podstawie dokumentu potwierdzającego tożsamość na zasadach wskazanych w rozdziale III niniejszego Regulaminu.
2. Każda osoba przed wjazdem na teren wewnętrzny Fabryki WIŚNIOWSKI podczas rejestracji akceptuje niniejszy Regulamin. Kierowcy pojazdów zobowiązani są do posiadania środków ochrony osobistej oraz stosowania ich zgodnie z piktogramami.
3. Na terenie Fabryki WIŚNIOWSKI obowiązuje Strefa Ruchu.
4. Maksymalną dopuszczalną prędkość poruszania się po terenie Fabryki WIŚNIOWSKI określają znaki drogowe. Na terminalach i wewnątrz zakładów jeżeli nie występuje dodatkowe oznakowanie obowiązuje ograniczenie prędkości do 5 km/h.
5. Pracownicy Ochrony WIŚNIOWSKI są upoważnieni do egzekwowania od kierowców pojazdów przestrzegania przepisów Ustawy „Prawo o ruchu drogowym” i reagowania na sytuacje związane z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości.
6. Kontrola prędkości przeprowadzana jest przy użyciu zalegalizowanego radarowego miernika prędkości. Kontrole prędkości mogą przeprowadzać pracownicy Ochrony WIŚNIOWSKI.
7. Wjazd w celu załadunku określa Regulamin Logistyczny (Załącznik 6).
8. Na terenie Fabryki WIŚNIOWSKI obowiązuje zakaz parkowania z wyjątkiem miejsc do tego wyznaczonych. Przeznaczenie parkingów jak również zasady korzystania z nich określają znaki pionowe.
Szczegóły dotyczące parkingów i obowiązujących zasad zawarte są w Regulaminie korzystania z parkingów (Załącznik 7).
9. Kierujący muszą posiadać uprawnienia do kierowania pojazdami oraz posiadać dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym oraz aktualne ubezpieczenie OC. WIŚNIOWSKI zastrzega sobie prawo do nie wpuszczenia lub opuszczenia terenu Fabryki, w sytuacji braku wyżej wymienionych dokumentów.
10. Kierujący pojazdami przewożącymi towary niebezpieczne muszą stosować się do przepisów w sprawie przewozu towarów niebezpiecznych transportem lądowym – ADR. Wyposażenie ochronne dla kierowcy musi być zgodne z Umową Europejską dotyczącą Międzynarodowego Przewozu Drogowego Towarów Niebezpiecznych ADR.
11. Do wjazdu na teren wewnętrzny Fabryki WIŚNIOWSKI bez wcześniejszej rejestracji oraz bez obowiązku zatrzymywania się i kontroli przy przekraczaniu bramy uprawnione są osoby poruszające się pojazdem uprzywilejowanym – pozostającymi w akcji prowadzonych działań, które nie mogą zostać przerwane. W miarę możliwości Agencja Ochrony pilotuje pojazd do miejsca zdarzenia.
12. Pracownicy Instytucji i Urzędów Administracji Centralnej wykonujący obowiązki służbowe uprawnieni są do wjazdu na teren wewnętrzny Fabryki WIŚNIOWSKI po spełnieniu poniższych wymagań:
- okazaniu legitymacji służbowej oraz dokumentu upoważniającego do podjęcia czynności kontrolnych służbowych, chyba że takiego upoważnienia osoba nie posiada z uwagi na charakter podejmowanych czynności;
- dokonaniu wpisu w „Książce Kontroli”;
- wyznaczeniu osoby sprawującej opiekę nad osobami kontrolującymi;
- weryfikacji środków ochrony osobistej;
- podaniu numeru rejestracyjnego i marki pojazdu.
13. Pracownicy Instytucji i Urzędów Administracji Centralnej podczas wykonywania obowiązków służbowych na terenie Fabryki WIŚNIOWSKI nie podlegają kontroli bagażu.
14. W przypadku, gdy kontrola dotyczy pracowników Firmy Zewnętrznej, do których udają się przedstawiciele organów administracji centralnej, Ochrona WIŚNIOWSKI informuje opiekuna o konieczności wyznaczenia przez te podmioty osoby - opiekuna.
15. Kierowca po zrealizowaniu celu wjazdu (załadunek, rozładunek, prace na terenie Fabryki) ma obowiązek niezwłocznie opuścić teren Fabryki.
16. Zobowiązuje się wszystkich wjeżdżających na teren Fabryki WIŚNIOWSKI do:
- poddania się kontroli prędkości na terenie obiektów chronionych przy użyciu radarowego miernika prędkości;
- poddawania się na żądanie pracownika Ochrony WIŚNIOWSKI kontroli pojazdów zarówno podczas wjazdu jak i na terenie Fabryki;
- okazywania pracownikowi Ochrony WIŚNIOWSKI (w trakcie wjazdu i pobytu na terenie Fabryki) obowiązujących w WIŚNIOWSKI kart-identyfikatorów;
- posiadania uprawnień do kierowania pojazdem oraz dokumentów dopuszczających pojazd do ruchu;
- przestrzegania zakazu tarasowania wszelkich dróg;
- przestrzegania poleceń wydawanych przez przedstawicieli WIŚNIOWSKI.
17. WIŚNIOWSKI nie ponosi odpowiedzialności za szkody w pojazdach Firm Zewnętrznych pozostawionych na terenie Fabryki.
18. WIŚNIOWSKI będzie dochodzić odszkodowania za szkody w majątku WIŚNIOWSKI powstałe w wyniku kolizji, wypadku drogowego lub innego zdarzenia spowodowanego przez kierującego pojazdem.
19. Kolizje i inne zdarzenia spowodowane przez kierującego pojazdem, których skutkiem było powstanie szkody w majątku WIŚNIOWSKI, powodują wszczęcie przez wyznaczonego pracownika WIŚNIOWSKI odpowiedzialnego za likwidację szkód czynności wyjaśniających okoliczności ich powstania. W uzasadnionych przypadkach postępowanie wyjaśniające przeprowadza Policja wezwana do Fabryki.
20. Osoba, która doprowadziła do powstania szkody jest zobowiązana potwierdzić ten fakt wypełniając dokumenty „Potwierdzenie okoliczności zdarzenia” oraz „Oświadczenie sprawcy szkody” (Załącznik nr 8).
21. Jeżeli osoba nie przyznaje się do spowodowania szkody, a wszystkie czynności wyjaśniające wskazują, że jest sprawcą, zostaje wezwana Policja.
22. Łamanie obowiązujących zasad niniejszego Regulaminu w zakresie wjazdu oraz poruszania się pojazdów po terenie Fabryki WIŚNIOWSKI może skutkować nałożeniem kary zgodnie z Tabelami Kar.
VII. Kontrola trzeźwości
1. Zabrania się wnoszenia/wwożenia na teren wewnętrzny Fabryki WIŚNIOWSKI napojów alkoholowych, środków odurzających oraz ich spożywania. Osoby w stanie wskazującym na spożycie alkoholu lub pozostające pod wpływem środków odurzających mają bezwzględny zakaz wstępu na teren Fabryki WIŚNIOWSKI.
2. Jeśli w stosunku do osób wchodzących/wjeżdżających na teren wewnętrzny Fabryki zachodzi uzasadnione okolicznościami podejrzenie, że znajdują się one pod wpływem działania alkoholu lub środków odurzających, Pracownik Ochrony WIŚNIOWSKI/Recepcji ma obowiązek uniemożliwić wejście/wjazd na teren wewnętrzny Fabryki. Pracownicy Ochrony WIŚNIOWSKI mają prawo do kontroli stanu trzeźwości tych osób pod warunkiem, że poddadzą się one dobrowolnie takiemu badaniu. W przypadku, gdy osoby chcą wejść na teren wewnętrzny Fabryki, ale nie wyrażają zgody na poddanie się kontroli stanu trzeźwości – zostaje wezwana Policja.
3. Spożywanie alkoholu lub stosowanie środków odurzających na terenie Fabryki, przystąpienie osób do pracy w stanie nietrzeźwości lub w stanie wskazującym na jego spożycie (potwierdzone badaniem alkomatem), skutkuje natychmiastowym wydaleniem tego pracownika z Fabryki, dezaktywowaniem jego przepustki oraz nałożeniem kary zgodnie z Tabelami Kar.
4. Badania stanu trzeźwości na terenie Fabryki dokonują Pracownicy Ochrony WIŚNIOWSKI (w obecności opiekuna podmiotu zewnętrznego), sporządzając przy tym stosowny dokument z przeprowadzonej kontroli (potwierdzony pisemnie przez przynajmniej dwóch świadków tego zdarzenia).
5. W przypadku odmowy poddania się badaniu przez osobę znajdującą się na terenie Fabryki WIŚNIOWSKI, pracownicy Ochrony WIŚNIOWSKI w uzgodnieniu z Kierownikiem Działu Ochrony Mienia mogą wezwać Policję.
6. Każdy przebywający na terenie Fabryki WIŚNIOWSKI, kto zauważy osobę, której zachowanie wskazuje na spożycie alkoholu lub środków odurzających jest zobowiązany powiadomić swojego opiekuna.
VII. Dokumenty w zakresie ruchu materiałowego
1. Wywożenie oraz wynoszenie z terenu Fabryki mienia będącego własnością WIŚNIOWSKI m.in.:
- środki trwałe;
- wyroby gotowe;
- materiały;
- odpady;
- narzędzia;
- sprzęt biurowy;
- inne środki i przedmioty stanowiące własność WIŚNIOWSKI lub firm zewnętrznych działających na terenie Fabryki oraz osób fizycznych
możliwe jest tylko i wyłącznie na podstawie dokumentów uprawniających do wywożenia lub wynoszenia obowiązujących w WIŚNIOWSKI.
2. Dokument wyjazdowy wystawia się z ważnością na jeden dzień dla jednej osoby i na jeden pojazd.
3. Asortyment wwożony na teren WIŚNIOWSKI podlega kontroli poprzez prowadzenie rejestru dokumentów dostawy i wag w dedykowanych aplikacjach przez Ochronę WIŚNIOWSKI.
4. W przypadku Firm Zewnętrznych wwożących/wnoszących własne materiały i narzędzia itp. sporządzany jest wykaz materiałów i elektronarzędzi (Załącznik nr 9).
5. W/w wykaz potwierdzony przez pracowników Ochrony WIŚNIOWSKI stanowi podstawę do wywozu/wyniesienia wymienionego w nim mienia i powinien być na bieżąco aktualizowany przez Firmę Zewnętrzną.
IX. Kary
1. W przypadku stwierdzenia przez Upoważnione Służby WIŚNIOWSKI wykonywania prac w sposób zagrażający zdrowiu lub życiu ludzkiemu, a także rażącego naruszania wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, bezpieczeństwa pożarowego, procesowego, ochrony środowiska zawartych w przepisach ogólnie obowiązujących, a także niewywiązywania się z postanowień zasad i wytycznych obowiązujących na terenie WIŚNIOWSKI, z którymi został zapoznany, WIŚNIOWSKI zastrzega sobie możliwość:
- nałożenia kary pieniężnej zgodnie z Tabelą Kar;
- nałożenia kary dyscyplinującej (ostrzeżenia „żółtej” lub „czerwonej” kartki);
- wstrzymania prac bez obowiązku wypłaty odszkodowania (za bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia ludzkiego, uporczywe (3-krotne) niestosowanie się do ustaleń zawartych w umowie/zasadach i wytycznych);
- okresowego lub stałego wstrzymania przepustki uprawniającej do wejścia na teren Wiśniowski.
2. Każda osoba, która będzie świadkiem naruszenia zasad niniejszego Regulaminu jest zobowiązana poinformować Upoważnione Służby WIŚNIOWSKI. Służby są zobowiązane do sporządzenia wniosku o nałożenie kary (załącznik nr 10) za nieprzestrzeganie standardów bezpieczeństwa WIŚNIOWSKI.
3. Prawnik WIŚNIOWSKI lub Kierownik Ochrony Mienia weryfikuje poprawność, zasadność wniosku o ukaranie i podejmuje stosowne działania.
4. W przypadku nałożenia kary pieniężnej, Firma Zewnętrzna zobowiązuje się do zapłaty kary w wysokości ustalonej na podstawie Tabeli Kar w ciągu 14 dni od daty otrzymania stosownej korespondencji.
5. Kary dyscyplinujące dotyczą wszystkich pracowników Firm Zewnętrznych, dostawców, odbiorców oraz Gości Biznesowych na terenie WIŚNIOWSKI - kary są karami personalnymi (tj. wymierzanymi poszczególnym pracownikom).
6. Upoważnione osoby WISNIOWSKI zobowiązane są do pisemnego poinformowania pracodawcy ukaranego pracownika o nałożeniu kary.
7. Dział Ochrony Mienia prowadzi rejestr udzielonych ostrzeżeń:
- „Żółte kartki” usuwane są z rejestru po jednym roku licząc od daty jej wystawienia;
- „Czerwone kartki” nie są usuwane z rejestru.
8. W przypadku udzielenia „Czerwonej kartki”, Upoważnione Służby WIŚNIOWSKI niezwłocznie informują o tym pracownika Ochrony WISNIOWSKI, który blokuje możliwość wejścia na teren Wiśniowski osobie, która otrzymała ostrzeżenie.
9. W sytuacjach naruszenia nie ujętych w Tabelach Kar – osoba stwierdzająca nieprawidłowość informuje o tym pracownika, który dokonał naruszenia, a następnie uzgadnia z osobą nadzorującą tego pracownika lub jego przełożonym (ze strony przedsiębiorcy lub podwykonawcy) działania korygujące oraz — w razie potrzeby — sposób zdyscyplinowania.
10. Nałożenie kary nie uchyla uprawnienia WIŚNIOWSKI do dochodzenia odszkodowania do wartości faktycznie poniesionej szkody.
X. Zabór mienia lub szkody w mieniu
1. Każda osoba, która stwierdziła zabór mienia lub szkodę w majątku WIŚNIOWSKI zobowiązana jest niezwłocznie zgłosić ten fakt swojemu przełożonemu oraz opiekunowi z ramienia WIŚNIOWSKI.
2. Opiekun lub upoważniony przez niego pracownik powiadamia o zdarzeniu Kierownika Działu Ochrony Mienia.
3. Kierownik Działu Ochrony Mienia po otrzymaniu zgłoszenia wraz z pracownikiem Ochrony WIŚNIOWSKI zobowiązany jest udać się na miejsce zdarzenia, w celu jego zabezpieczenia, wykonania stosownej dokumentacji (fotograficznej), jak również zabezpieczenia nagrania z monitoringu.
4. W przypadku podjęcia decyzji o dochodzeniu odszkodowania (z tytułu kradzieży lub szkody w mieniu od ubezpieczyciela), sprawę prowadzi wyznaczony Pracownik WIŚNIOWSKI odpowiedzialny za likwidację szkód.
5. Decyzję o wezwaniu Policji podejmuje Kierownik Ochrony Mienia w porozumieniu z Zarządem WIŚNIOWSKI.
6. Pracownik Ochrony WIŚNIOWSKI zobowiązany jest asystować funkcjonariuszom podczas ich pobytu w na terenie Fabryki.
7. Po zakończeniu czynności pracownik Ochrony WIŚNIOWSKI sporządza notatkę służbową i wraz z dokumentacją fotograficzną przekazuje Kierownikowi Ochrony w celu dalszego wykorzystania.
XI. Fotografowanie, filmowanie
1. Na terenie Fabryki WIŚNIOWSKI obowiązuje zakaz fotografowania i filmowania oraz utrwalania obrazu bądź dźwięku w jakiejkolwiek innej formie. Zezwolenie na fotografowanie i filmowanie wydaje Zarząd - w tym celu należy złożyć wniosek do Biura Zarządu w formie maila na adres: biuro@wisniowski.pl. Bezwzględnym zakazem fotografowania objęte są osoby przebywające na terenie Fabryki WIŚNIOWSKI, ze szczególnym uwzględnieniem pracowników WIŚNIOWSKI – chyba, że wyraziły na to zgodę.
2. Wyjątek od powyższej zasady stanowi Ekspozycja D, Ekspozycja E, patio Biura D, patio Biura Z1, gdzie wymagana jest zgoda opiekuna.
3. Nadzór nad osobą posiadającą zezwolenie na fotografowanie lub filmowanie w przypadku Gości sprawuje opiekun lub wyznaczona przez niego osoba.
4. Wykonywanie zdjęć lub filmowanie oraz utrwalania obrazu bądź dźwięku w jakiejkolwiek formie na terenie Fabryki WIŚNIOWSKI bez zgody Zarządu WIŚNIOWSKI, będzie skutkować nałożeniem kary zgodnie z Tabelami Kar.
XII. Postanowienia końcowe
1. W przypadkach nieujętych w niniejszym Regulaminie Ochrona WIŚNIOWSKI, w uzgodnieniu z Kierownikiem Działu Ochrony Mienia, na bieżąco rozstrzyga problemy związane z ruchem samochodowym, osobowym oraz materiałowym.
Decyzje są wydawane w formie pisemnej, mailowej lub ustnej a ich przekazywanie może odbywać się w formie graficznej, opisowej lub ustnej przez osoby upoważnione.
Wobec osób niestosujących się do określonych decyzji będą wyciągane konsekwencje.
3. Anulowanie kary zakazu wejścia oraz wszelkie odstępstwa od niniejszego Regulaminu wymagają pisemnej akceptacji Dyrektora Generalnego, Zarządu WIŚNIOWSKI lub osoby przez nich upoważnionej.
4. W przypadku awarii systemu Kontroli Dostępu, ewidencja pojazdów wjeżdżających/wyjeżdżających prowadzona jest odręcznie. Pozostałe zasady kontroli ruchu towarowego pozostają bez zmian.
5. W przypadku awarii systemu Kontroli Dostępu, karty-identyfikatory dla Gości są weryfikowane i ewidencjonowane odręcznie przez pracowników Recepcji lub Ochrony WIŚNIOWSKI. Pozostałe zasady pozostają bez zmian.
6. W przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej/krytycznej obowiązuje postępowanie zgodnie z procedurami obowiązującymi w WIŚNIOWSKI.
7. Na terenie Fabryki WIŚNIOWSKI obowiązuje całkowity zakaz palenia, pozostawiania odpadów oraz wnoszenia/wwożenia wszelkiego rodzaju broni, amunicji oraz środków pirotechnicznych.
8. Do przeprowadzania bieżącej kontroli przestrzegania zasad niniejszego Regulaminu uprawnieni są Dyrektor Generalny, Członkowie Zarządu, Upoważnione Służby WIŚNIOWSKI oraz Administrator Obiektu.
9. Udzielanie informacji zawartych w systemie Kontroli Dostępu możliwe jest tylko i wyłączenie po pisemnym zwróceniu się organów administracji Państwowej.
XIII. Dokumenty związane
1. Akty prawne:
- Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. 1997 Nr 114 poz. 740 wraz z późn. zmianami).
- Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 1997 Nr 98 poz. 602 wraz z późn. zmianami) .
- Ustawa z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. 1982 Nr 35 poz. 230 wraz z późn. zmianami ze zm.).
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 2013 r. w sprawie szczegółowego trybu działań pracowników ochrony (Dz. U. 2013 r. poz. 1681 wraz z późn. zmianami).
- Ustawa z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. 2007 Nr 89 poz. 590 wraz z późn. zmianami).
- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974r.Kodeks pracy (Dz. U. 1974 Nr 24 poz. 141 wraz z późn. zmianami).
XIV. Załączniki
1. Załącznik 1 - Ogólne Zasady Bezpieczeństwa
2. Załącznik 2 - Zasady bezpiecznej pracy dla podwykonawców
3. Załącznik 3 - Wzory kart-identyfikatorów
5. Załącznik 5 - Wniosek o wydanie karty-identyfikatora
6. Załącznik 6 - Regulamin logistyczny
7. Załącznik 7 - Regulamin korzystania z parkingów
8. Załącznik 8 - Potwierdzenie okoliczności zdarzenia, Oświadczenie sprawcy szkody